Design

Jak pomalować szafki w kuchni

Wymiana kuchennych szafek związana jest z remontem oraz cennymi godzinami, które musimy poświęcić na wybór nowych mebli oraz dopasowanie ich do sprzętów AGD obecnych w kuchni. Nim zdecydujesz się na wymianę, rozpatrz możliwość pomalowania ich samodzielnie. Niektóre fronty są tak piękne, że szkoda się ich pozbywać. Mają one zazwyczaj ogromny potencjał, który wystarczy wydobyć za pomocą odpowiedniej farby. Wybierz odpowiedni wałek lub pędzel, ubierz się w roboczy strój i działaj!

Renowacja czy wymiana kuchennych mebli?

Odnawianie starych mebli stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Mimo tego, że takie meble mają już najlepsze lata za sobą, warto poświęcić im chwilę i tchnąć w nie nowe życie. DIY oraz moda na zero west sprawiła, że wiele osób odkrywa w sobie nowe pasje. W końcu lepiej jest poddać coś renowacji niż wyrzucać i wydawać sporo pieniędzy na całkiem nowy zestaw mebli.

Meble kuchenne są narażone na największą eksploatację, dlatego też to właśnie je wymieniamy najczęściej. Intensywność ich zużycia, narażenie na tłuszcz, wszelkiego rodzaju plamy, wpływ pary wodnej oraz szeroka gama uszkodzeń z tym związanych sprawia, że fronty szafek i szuflad już po kilku latach zaczynają wyglądać na zaniedbane. Oczywiście nie każdy uważa rysy czy przetarcia za powód do wymiany mebli, jednak naszym zdaniem zdecydowanie lepszym pomysłem na nową kuchnię będzie użycie farby do mebli kuchennych, niż ich całkowita wymiana. Czasami wystarczy odświeżenie koloru, wymiana uchwytów lub blatów, by kuchnia wyglądała na całkiem nową.

Jak pomalować meble kuchenne?

Jeśli nie chcesz, by Twoja renowacja skończyła się fiaskiem – musisz odpowiednio przygotować się do renowacji mebli kuchennych. Jak powinieneś przygotować się do całego procesu?

Przede wszystkim przyjrzyj się swoim meblom i sprawdź, czy nie potrzebują jakiejś drobnej naprawy. Jeśli są to mało poważne rysy, czy pęknięcia może uda się je uzupełnić specjalną masą lub zeszlifować za pomocą papieru ściernego. W tym momencie warto również zwrócić uwagę na okucia, zawiasy i prowadnice. Należy je wymienić w przypadku, gdy są odkształcone i nie spełniają prawidłowo swojej funkcji.

Kolejnym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie mebli do malowania. Oznacza to zdemontowanie uchwytów i gałek, które będą przeszkadzać podczas renowacji. Oprócz tego należy zabezpieczyć powierzchnie, które nie będą poddane remontowi. Blat, ściany i podłogi zakryjmy taśmy malarską oraz upewnijmy się, że w żaden sposób nie zniszczymy kafelek czy paneli umieszczonych na podłodze.

Pamiętaj, by cały proces rozpocząć od pomalowania trudno dostępnych miejsc. Wszystkie zakamarki, rogi oraz detale powinny być pomalowane już na samym początku. W tym przypadku użyj niewielkich rozmiarów pędzelka, a po skończonej pracy zacznij malować pozostałą powierzchnię za pomocą większego pędzla lub wałka. Proces malowania powinien przede wszystkim opierać się na malowaniu kolejnych fragmentów tak, by nie przeoczyć żadnego miejsca. Jeśli meble tego wymagają, warto pokryć je drugą warstwą farby.

Nowe nóżki

Dzięki zdemontowaniu przedniej listwy i wymianie nóżek na nowe sprawimy, że stare meble zaczną prezentować się dużo lżej niż do tej pory. Niegdyś listwy maskujące były standardem, obecnie raczej się z nim rezygnuje, ponieważ nie wyglądają designersko. Dzięki temu zabiegowi podłoga stanie się lepiej widoczna, a cała zabudowa smuklejsza i mniej masywna.

Zabierając się za renowację mebli kuchennych przede wszystkim oszacuj jakie zniszczenia do tej pory zostały wyrządzone meblom oraz jakie prace będziesz musiał podjąć, by kuchnia prezentowała się naprawdę dobrze. Wybieraj do remontu jedynie te produkty, które są godne polecenia. Nie warto oszczędzać na farbie, ponieważ może się okazać, że dokona ona większych szkód niż sądzimy. Jeśli uważasz, że dasz sobie radę z odnowieniem kuchennych mebli – nie czekaj! W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż pyszna herbata w odświeżonej kuchni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *