Design

Jaki dywan pod stół do jadalni

Pamiętaj, że dywan ma być nie tylko miękki i efektowny, ale przede wszystkim dopasowany do Twojego wnętrza. Nie możesz zdecydować się na jeden model do każdego pomieszczenia, ponieważ w każdym z nich sprawdzi się co innego. Dajmy na ten przykład łazienkę, do której potrzebujesz krótkowłosy i dobrze chłonny dywanik, ponieważ łatwo go wyczyścisz i osuszysz. Dywan w danym pomieszczeniu postaraj się również dopasować do obicia mebli, zasłon i przede wszystkim wielkości pomieszczenia. Za duży bądź za mały dywan sprawi, że całość będzie wyglądało nieforemnie. Przed wyborem idealnego ozdobnika, zastanów się, czy chcesz by pełnił on funkcję dekoracyjną, czy ma ochraniać przed zimnem a może ukryć nieestetyczną podłogę. Możliwości masz wiele.

Jaki dywan do jadalni wybrać?

Pierwszym i podstawowym zadaniem dywanu w takim wnętrzu jakim jest jadalnia, jest ochrona podłogi przed zarysowaniami. Często wysuwane krzesła wbrew pozorom mogą mieć negatywny wpływ na panele, szczególnie te drewniane. Tradycyjnie kładzie się go pod stół, dlatego jego rozmiar musi być dostatecznie duży, tak by każde z krzeseł stało w jego obrębie. Według wytycznych dywan powinien być szerszy o conajmniej 100 cm od blatu stołu z każdej jego strony. Jeśli Twoje krzesła są o niestandardowych rozmiarach, dodaj kolejne 20-30 cm.

Decydując się na konkretny model dywanu dopasuj go do kształtu blatu stołu. Jeśli jest on okrągły, taki też powinen być Twój dywan. Zachowasz w ten sposób symetrię oraz spójność tak potrzebną w dekorowaniu wnętrz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Podłoga w jadalni nie tylko narażona jest na porysowanie, ale również zabrudzenia. Kawałki jedzenia spadające ze stołu, wylane napoje oraz wszelkiego rodzaju alkohole – w tym również wina, które pozostawić mogą ciężkie do wyczyszczenia plamy. Bezapelacyjnie najprostszymi w utrzymaniu są dywany wykonane ze sztucznych włókien, ponieważ wystarczy przy niewielkich zabrudzeniach przetrzeć wodą z delikatnymi detergentami.

W przypadku jadalni najlepszym wyborem będą dywany z krótkim włosiem, tkane na płasko pozbawione pętelek lub włosia. Na takiej powierzchni brud i okruchy nie osiądą tak łatwo jak w przypadku dłuższego runa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *