Wystrój wnętrz

Home Office – jak przygotować przestrzeń

Ze względu na wyjątkową sytuację, która obecnie panuje na świecie, musieliśmy zmienić wiele swoich przyzwyczajeń. Jednym z nich było przeniesienie pracy z biura do domowego zacisza. Praca zdalna niegdyś uznawana za luksus, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, obecnie stała się codziennością. Nowa rzeczywistość udowodniła, że istnieje dużo więcej zawodów, które można wykonywać we własnych czterech ścianach. Nasze domowe biuro powinno być przemyślane oraz skłaniać do kreatywnego działania.

Domowe biuro – aranżacja

Niestety wykonywanie obowiązków służbowych w domu, wymaga dużo większego zaangażowania oraz skupienia. Niejednokrotnie w domu oprócz nas znajdują się również inni członkowie rodziny oraz zwierzęta, które potrafią rozpraszać. Niestety ograniczona przestrzeń sprawia, że dużo ciężej jest nam zaaranżować dany pokój tak, by spełniał swoje przeznaczenie.

Pracując zdalnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mimo iż mamy dużo większą elastyczność, to jednak nadal pracujemy. Nasze obowiązki powinny być wykonywane w sposób solidny i profesjonalny. Stwórzmy zatem pomieszczenie, w którym będziemy mogli twórczo pracować, a przy okazji nie będziemy mieć trudności z koncentracją.

Urządzenie biura w domu

Oczywiście podczas dekorowania domowego biura należy mieć na uwadze fakt, że meble wypoczynkowe raczej nie sprawdzą się podczas pracy w domu. Szukając odpowiedniego biurka oraz krzesła dopilnuj by było ono dostosowane do Twoich preferencji. Odpowiednia wysokość, szerokość oraz twardość siedziska. Pamiętaj, że to Twoje biuro ma się do Ciebie dostosować, a nie Ty do niego.

W związku z tym, że w domu spędzamy większość swojego wolnego czasu nasze meble oraz sprzęty powinny być ergonomiczne. Dostosowanie do naszej pozycji ciała, w której nasz mózg i organizm będą mogły pracować najwydajniej jak potrafią.

Podczas pracy przed komputerem najczęściej przyjmujemy pozycję siedząco-stojącą. Dzięki zrozumieniu i odpowiedzeniu na potrzeby naszego organizmu będziemy mogli uniknąć bólu pleców lub zaburzeń wiążących się z pracą siedzącą.

Co powinno znaleźć się w Twoim domowym biurze?

  1. Odpowiednie oświetlenie – niezależnie od tego jaką pracę wykonujesz, przestrzeń do pracy powinna być odpowiednio oświetlona. Postaraj się o to, by w pomieszczeniu było okno z dostępem do światła dziennego. W przypadku, gdy zacznie się ściemniać, zadbaj o oświetlenie sufitowe oraz to znajdujące się na biurku.
  2. Biurko dostosowane do Twoich potrzeb – najlepszym wyborem będzie mebel z regulowaną wysokością. Dzięki temu niezależnie od pozycji jaką przyjmiemy podczas pracy, będzie ono na odpowiedniej wysokości. Według naukowców nasz mózg osiąga najwyższe wyniki w koncentracji, kooperacji oraz przyswajaniu wiedzy, gdy jesteśmy w pozycji stojącej.
  3. Krzesło do pracy przy komputerze – oprócz dobrego biurka, musimy poszukać wygodnego i przede wszystkim aktywnego siedziska. Regulacja wysokości oraz możliwość uzyskania odpowiedniego kąta odchylnia z pewnością pomoże nam utrzymać odpowiednią pozycję w pracy.
  4. Przestrzeń do przeprowadzania telekonferencji – niestety praca zdalna wiąże się z częstymi wideo rozmowami. Oznacza to, że nasze tło powinno świadczyć o tym, że poważnie traktujemy pracę, a dekoracje umieszczone wokół nas pomogą zachować umysł pełen kreatywnych działań. W trakcie telekonferencji warto usiąść na tle półki z książkami lub ściany z roślinami. Taka sceneria sprawi, że nasz rozmówca będzie czuł się komfortowo i przyjaźnie.
  5. Rośliny – nie zapomnij o zielonych roślinkach, które stanowią idealny dodatek do każdej przestrzeni. Są nie tylko walorem estetycznym, ale również redukują stres i powodują u nas uczucie szczęścia. Do biura najlepiej nadadzą się skrzydłokwiaty, paprotki, anturium oraz zielistki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *