Meble

Wyspa w kuchni

Kuchnia powinna być urządzona tak, by przyrządzanie w niej posiłku i spędzanie w niej wolnego czasu będzie czystą przyjemnością. W końcu, czy nie jest tak, że każda dobra impreza kończy się w kuchni? Elementem wystroju, który stanie się centrum tego pomieszczenia powinna być wyspa kuchenna. Podczas jej wybierania skup się przede wszystkim na tym był była ona pojemna, funkcjonalna a przy okazji stanowiła idealne dopełnienie kuchennych mebli. Jak wykorzystać ją do zaaranżowania dodatkowej przestrzeni do funkcjonowania? O tym dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Funkcje wyspy kuchennej

Kuchenna wyspa jest przede wszystkim niezwykle praktycznym rozwiązaniem w dużej kuchni. Podczas jej projektowania należy wziąć pod uwagę kilka szczegółów takich jak jej funkcjonalność oraz wymiary.

Do jej najważniejszych zastosowań można zaliczyć:

  • wolny blat roboczy,
  • blat ze zlewozmywakiem,
  • roboczy blat z kuchenką.

Ważne by wyspa kuchenna mogła również posłużyć za miejsce, przy którym można jeść. Decydując się na nią zwróć uwagę na to, czy zmieszczą się przy nim stołki. Wyspę zazwyczaj stawia się, gdy mamy do czynienia z otwartą przestrzenią pomiędzy salonem a kuchnią. Jest ona swego rodzaju granicą i oddziela oba pomieszczenia od siebie.

Jaka wyspa kuchenna?

  1. Blat roboczy – na wyspę może składać się jedynie blat kuchenny z półką albo szafką. W ten sposób możemy mieć dodatkową przestrzeń do przyrządzania posiłków.
  2. Płyta grzejna i blat roboczy – warto w okolicach kuchenki mieć dodatkową przestrzeń, na której będziemy mogli odstawiać gorące garnki.
  3. Mimo tego, że jest to rzadki sposób na urządzenie wyspy kuchennej, warto zastanowić się nad wmontowaniem w nią zlewozmywaku. Pamiętaj, by miał on ociekacz lub podręczną minisuszarkę oraz miejsce na odstawianie umytych produktów i garnków. Pod zlewem powinno się również znaleźć miejsce na kosz z odpadkami. Niektórzy decydują się również na umieszczenie tam zmywarki.

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na wyspie kuchennej płyty grzewczej oraz zlewozmywaku. Jeśli chcemy przygotowywać tam również posiłki musisz liczyć się z dodatkową przestrzenią. Idealna wyspa powinna mieć około 210 cm długości i 80 cm szerokości. Jest to duży mebel, dlatego warto zastanowić nim je umieścisz w swojej kuchni.

Ustawiając meble w kuchni powinniśmy kierować się praktycznymi rozwiązaniami. Wyobraź sobie swoją typową “drogę” jaką przebywasz w kuchni. Na sam początek sięgasz do lodówki po konkretne produkty, następnie myjesz je w zlewie i obierasz, jeśli tego wymagają. Kolejnym krokiem jest krojenie, przyprawianie oraz przygotowanie produktów do wrzucenia do garnka lub na patelnię. Oznacza to, że przy blacie roboczym powinien znaleźć się piekarnik oraz płyta indukcyjna lub piecyk elektryczny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *