Design

Boazeria angielska

Niegdyś stosowana jedynie w domach najbogatszej arystokracji, dziś może zdobić również Twój dom. Jej największym plusem jest to, że wygląda niezwykle ekskluzywnie i efektownie, a jest wydatkiem na każdą kieszeń. Zapomnij o panelach ściennych od stolarza, ponieważ taką dekorację ścienną wykonasz własnoręcznie lub z użyciem gotowych już elementów.

Pamiętaj, że jeśli chcesz by boazeria wyglądała stylowo, powinna być dopasowana do reszty wnętrza. Zapomnij o modnym w czasie PRLu kolorze jasnego drewna, a postaw na biały lub szary kolor.

Co to jest boazeria angielska?

Boazeria angielska to nic innego jak typ paneli ściennych zakrywających jedynie dolną część ściany. Jej angielska nazwa brzmi wainscot. Ozdobne płyty mogą być wykonane z drewna, płyty MDF lub innego materiału o dużej wytrzymałości. Ich rolą jest nie tylko zdobienie ścian, ale również ich ochrona przed uszkodzeniami. Dużo łatwiej wyczyścić panel niż ścianę w dodatku niepomalowaną farbą zmywalną.

To czym się cechuje to przede wszystkim oszczędność zdobień, które sprowadzają się jedynie do prostokątnych płycin. Dzięki surowemu wyglądowi boazeria angielska pasuje do każdego pomieszczenia, ponieważ nie przytłoczy go, tylko będzie swego rodzaju wisienką na torcie. Zazwyczaj panele wykorzystuje się w pomieszczeniach narażonych na intensywną eksploatację, czyli na klatkach schodowych, korytarzach, pokojach dziecięcych czy salonach. Nie oznacza to, że nie będzie pasować w jadalni lub gustownej łazience.

Rodzaje boazerii angielskich

Obecnie na rynku możemy dostać niemal wszystko, a boazeria angielska nie jest tego wyjątkiem. Producenci mają do zaoferowania gotowe systemy złożone z kliku elementów, które wystarczy odpowiednio połączyć i za pomocą kleju montażowego przymocować do ściany. Możemy również poprosić stolarza o wykonanie takiej boazerii, jednak będzie to dużo droższy zakup, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Boazeria angielska MDF czy z drewna – co wybrać?

Boazeria angielska w swojej pierwotnej formie wykonana jest z drewna olchowego, jednak możesz sobie pozwolić na jej tańszą wersję wykonaną z lakierowanego panelu MDF-u. Niższa cena nie wynika jednak z gorszej jakości, ponieważ jest ona starannie wykonana, w dodatku gładka przez co nie przyciąga brudu i kurzu. Taka boazeria idealnie sprawdzi się na klatce schodowej lub w przedpokoju.

Boazeria angielska ze styropianu

Dla wszystkich fanów zabawy w DIY polecamy zdecydowanie się na wykonanie boazerii angielskiej ze styropianowych listew ściennych, inaczej nazywanych sztukaterią. Wystarczy przymocować do ściany styropianowe płyty tak by tworzyły prostokątne lub kwadratowe ramki, przez co będą odzwierciedlać kształt i układ boazeryjnych płycin. Do góry przyklej długą listwę zastępującą gzyms. Dzięki niej cała nasza kompozycja zostanie zamknięta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *