Wystrój wnętrz

Jak udekorować pokój dla dziecka

Jeśli myślisz, że dekorowanie pokoju dla dziecka bywa prostą sprawą, musimy Cię rozczarować. Dziecięcy pokój to nie tylko pomieszczenie pełne zabawek, ale przede wszystkim przestrzenią, gdzie dziecko się rozwija oraz kształtuje podejście do świata. Jest jego azylem i miejscem, w którym przeżywa radości i smutki, wzloty i upadki. Co w takim razie powinien zawierać w sobie pokój dziecięcy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Zaraz się o tym przekonamy!

Nim przejdziemy do tego na jakie meble się zdecydować, odpowiedzmy sobie na pytanie – czy dla chłopca i dziewczynki mamy osobne kolory? Czy pewne motywy zarezerwowane są tylko dla jednej płci i jak sprostać ograniczeniom związanym z metrażem? Cóż, przede wszystkim postarajmy się wyciągnąć z każdego m2 jak najwięcej. Wstawianie wielofunkcyjnych mebli w pokoju dziecięcym sprawdzi się na 100%.

Pokój dla chłopca, czy dziewczynki?

Każdy projektant powie rodzicom podczas planowania remontu, że istnieją utarte schematy co do tego jak urządzić pokój dla chłopca lub dziewczynki, Sprawa szczególnie dotyczy doboru kolorów. Do najbardziej stereotypowych zaleceń zaliczyć można:

 1. Pokój dla chłopca – kolor niebieski, motywy rakiet, kosmosu oraz dinozaurów.
 2. Pokój dla dziewczynki – dominującym kolorem jest róż, a wokół wszędzie znać motywy Barbie oraz księżniczek.

Takie myślenie jest bardzo krzywdzące dla dziecka, ponieważ już od wczesnego dzieciństwa nadaje się malcowi konkretne cechy uznawane za szczególnie męskie lub kobiece, przez społeczeństwo. Co ciekawe, nawet sami naukowcy udowadniają, że oba kolory nie mają dobrego wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. Zbyt chłodne kolory sprawiają, że dziecko staje się przygnębione, a każda zabawa sprawia, że jest ono znudzone. Natomiast w przypadku zbyt intensywnych kolorów, nasze dziecko może mieć problem z koncentracją i być zbyt mocno pobudzone. A w końcu pokój dziecka to nie tylko miejsce zabaw, ale również nauki i wyciszenia. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju pstrokate dodatki mogą być uzupełnione przez zabawki.

Od czego zacząć?

Niezależnie od tego w jakim wieku jest Twoje dziecko, omów z nim jego oczekiwania wobec swojego pokoju. Wybierzcie wspólnie kolory, motywy oraz dodatki, które zagoszczą w pomieszczeniu. Oczywiście w przypadku niewykonalnych pomysłów, postaraj się delikatnie wyjaśnić swojemu maluchowi, że nie możecie sobie pozwolić na basen z piłeczkami.

Jeśli twoje dziecko jest w wieku nastoletnim, weź pod uwagę jego zdanie i postaraj się sprawić, by w miarę możliwości, czuło się ono jak najlepiej w swoim miejscu. Świetnym sposobem jest zaangażowanie dziecka w zmiany, które odbywają się w jego pokoju. Pozwól mu pomalować kawałek ściany lub zedrzeć starą tapetę. Pamiętaj, że wspólna praca jest bezcennym przeżyciem i pozytywnie wpłynie na wasze relacje.

Dbaj o oczy swojego dziecka

Jednym z najważniejszych elementów udekorowania pokoju dziecka jest lampa lub lampki. Jest to jeden z niewielu elementów, na których jako rodzic nie powinieneś oszczędzać. Oczywiście oprócz żyrandola lub lampy na suficie, w pokoju dziecka powinny znaleźć się dodatkowe źródła światła, takie jak:

 • lampka na biurku,
 • oświetlenie nad strefą zabawy,
 • kinkiet lub lampka przy łóżku, gdyby dziecko mogło w każdej chwili je zapalić.

Skoro jesteśmy już przy oświetleniu – warto dobrze przed rozpoczęciem remontu rozplanować układ dodatkowych gniazdek, tak by wszystkie urządzenia elektryczne w pokoju dziecka bez żadnego problemu były podłączone. Ważna jest również wysokość włączników światła, ponieważ dziecko nie powinno mieć żadnych problemów z dosięgnięciem do nich.

Meble do pokoju dziecięcego – jak wybrać

Na podstawowe wyposażenie pokoju dziecięcego składać się powinny:

 • łóżko,
 • szafa,
 • stolik lub biurko do gier i zabaw oraz nauki,
 • meble do przechowywania zabawek.

Pozostałe meble takie jak regały, półki, szafki oraz komody możemy dowolnie dodawać, w zależności od potrzeb i metrażu, który mamy do wykorzystania. Jeśli zdecydowałeś się na meble na zamówienie, ani Ciebie ani Twojego dziecka nie ogranicza nic prócz wyobraźnia przy doborze formy i wzorów umieszczonych na meblach. W przypadku nastolatków najlepiej wybrać coś uniwersalnego, ponieważ wraz ze zmieniającym się stylem, będzie mógł dostosowywać wyposażenie do swoich preferencji.

Pokój dla ucznia przede wszystkim powinien mieć dopasowane do wzrostu i wieku dziecka biurko oraz wygodne krzesło. Oprócz tego warto pomyśleć o dodatkowych szafkach i półkach do przechowywania podręczników, zeszytów i innych artykułów szkolnych.

Mały pokój dziecięcy

Niestety każdy rodzic, który urządzał pokój swojego dziecka dobrze wie, że mimo tego, że w pokoju jest masa szafek, komód i pudeł, w przypadku piętrzących się rzeczy – zawsze będzie ich brakowało. I jeśli nie chcesz dokupywać kolejnej szafy lub po prostu nie masz na to miejsca – zastanów się nad miękkimi pufami, które będzie można wykorzystać zarówno jako siedzisko jak i miejsce do przechowywania zabawek, ubrań, czy torebek.

Bezpieczny pokój dziecięcy

Bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym to podstawa. Dekorując pomieszczenie zwróć uwagę na ustawienie mebli, położenie gniazdek elektrycznych oraz wszelkiego rodzaju przedmiotów, które mogą wyrządzić krzywdę maluchowi. Obecnie producenci mebli dla dzieci już “domyślnie” produkują je z zaokrąglonymi narożnikami, dzięki czemu dziecko nie zrani się o ostre krawędzie.

Na co szczególnie zwrócić uwagę:

 • Nie mebluj pomieszczenia szafkami i półkami ze szklanymi drzwiczkami.
 • W przypadku pokoju dla malucha, wszystkie komody i szafy powinny być dodatkowo przymocowane za pomocą uchwytów ściennych, tak by dziecko przypadkowo ich nie przewróciło, jeśli zacznie się wspinać lub uwieszać na nich.
 • Gniazdka w domu powinny być wyposażone w specjalne zatyczki, aby maluch nie włożył do nich niczego.
 • Postaraj się schować wszystkie wystające gwoździe, druty i kable. Mali odkrywcy potrafią. znaleźć niemal wszystko co można pociągnąć lub złapać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *