Meble

Jaki stół do jadalni

W żadnym domu nie powinno nigdy zabraknąć stołu do jadalni. Jest to miejsce spotkań całej rodziny, czasami stanowisko pracy oraz nauki. Ważne by podczas wyboru stołu zwrócić uwagę na jego funkcjonalność oraz design pasujący do wystroju reszty domu. Niestety bardzo często nie mamy odpowiedniej przestrzeni, by pozwolić sobie na idealny stół. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, że wybranie stołu do jadalni wcale nie musi być trudne.

Stół do jadalni – od czego zacząć poszukiwania

Mogłoby się wydawać, że stół do jadalni jest bardzo oczywistym zakupem, jednak nie zawsze, ponieważ jeśli nie wiemy w jakim stylu chcemy by był i co będzie pasować do obecnego wyglądu naszego mieszkania, możemy utknąć w martwym punkcie. W końcu jest to przedmiot dominujący w pomieszczeniu jakim jest jadalnia. Podczas wyboru stołu niezwykle ważny jest jego kształt, ponieważ wpływać on będzie na funkcjonalność wnętrza.

  1. Stół okrągły – sprawdzi się idealnie w przypadku dużych pomieszczeń, ponieważ może zostać umieszczony w centralnej części pokoju. Nie stawiaj go pod ścianą, ponieważ będzie to źle wyglądać. Okrągły stół to również symbol równości między domownikami, ponieważ żaden z nich nie siedzi u szczytu stołu. Taki kształt będzie również dobry w mieszkaniu z małymi dziećmi.
  2. Kwadratowy lub prostokątny stół – takie kształty świetnie sprawdzą się w przypadku mniejszych oraz większych pomieszczeń. Stół o kwadratowym blacie dobrze będzie wyglądać w centrum pomieszczenia oraz pod ścianą, gdy domowników jest mniej.
  3. Rozkładany stół do jadalni – nie ma chyba lepszego pomysłu na niewielką jadalnię. Rozkładany stół zapewni potrzebną przestrzeń na codzień, a podczas większych imprez rodzinnych pomieści każdego kto zechce Was odwiedzić.

Z jakiego materiału wybrać stół

Oprócz praktycznego kształtu, odpowiedniego wyglądu stół to również materiał, z którego został wykonany. Decydując się na konkretny model warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, czy będzie nam służył do spożywania posiłków, a może przygotowywania ich? Będziemy na nim pracować, a może nasze dzieci będą przy nim odrabiać lekcje? Będzie to stół codziennie przez nas czyszczony, czy tylko raz na kilka dni? Jak widzisz pytań jest wiele, dlatego nie przedłużajmy!

  1. Lite drewno – jedno z najtrwalszych materiałów, a oprócz tego niezwykle eleganckie jako surowiec używany do produkcji mebli. Jeśli zależy nam na solidnym i trwałym materiale szukaj stołu z dąbu, buku lub jesionu. Nie znajdziesz dwóch identycznych drewnianych blatów, ponieważ pochodzą z niezwykle unikatowego materiału jakim jest drzewo. Niepowtarzalny rysunek słojów, sęków są niczym linie papilarne. Oprócz tego drewniane meble niezwykle pięknie się starzeją.
  2. Blat laminowany – wykonany z płyty wiórowej lub płyty MDF są niezwykle lekkie. Taki stół z łatwością można przesunąć, czy nawet przenieść do innego pomieszczenia. Oprócz tego stół z takim blatem jest tani i prosty w utrzymaniu.
  3. Szklany blat – coraz częściej popularny, szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Jego elegancja i praktyczność szczególnie znajdzie uznanie w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ optycznie jest powiększy. Niestety szkło ulega szybkiemu zabrudzeniu i wymaga dużo większej uwagi niż dwa pozostałe materiały. Jeśli nie musisz martwić się o ewentualne rysy czy uszkodzenia, zastanów się nad tego typu stołem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *